Projekty Solidarności to jeden z trzech filarów Europejskiego Korpusu Solidarności. Ten rodzaj działań umożliwia realizację projektów w Polsce na poziomie lokalnym. Jeśli więc widzisz potrzebę zmiany w otaczającym środowisku, chciałbyś rozwiązać problem swojej społeczności lub pomóc mieszkańcom dzielnicy, miasta lub regionu – Projekty Solidarności to działania dla ciebie. Chodzi ci po głowie międzypokoleniowa potańcówka z udziałem seniorów z twojej dzielnicy, organizacja festiwalu street art-u z miejskim ośrodkiem kultury lub stworzenie wspólnie z lokalnymi liderami nowej przestrzeni do spotkań w okolicy miejskiego parku? Realizacja tych działań jest możliwa w ramach Projektów Solidarności.

Wystarczy, że zbierzesz grupę pięciu osób, zastanowicie się wspólnie, czego brakuje w waszej okolicy, czego potrzebujecie, kogo jeszcze możecie zaangażować w jego realizację i złóżcie razem z partnerami wniosek. Projekty Solidarności pozwalają zmieniać lokalna rzeczywistość!

Projekty Solidarności to działania przygotowane, realizowane i koordynowane samodzielnie przez grupę młodych ludzi między 18 a 30 rokiem życia. Działania te umożliwiają młodzieży aktywne włączenie się w życie społeczności, realizację swoich pomysłów, a także szukanie własnych, samodzielnych sposobów rozwiązywania lokalnych problemów.


Korzyści

polepszanie życia w otaczającej przestrzeni

realizacja pomysłów na zmiany w środowisku zamieszkania

aktywne włączenie młodzieży w życie lokalnej społeczności

współpraca młodzieży i mieszkańców

rozwiązanie lokalnych problemów przy wspólnej pracy wszystkich mieszkańców

budowa nowych, lokalnych partnerstw

zaktywizowanie młodzieży z mniejszymi szansami

diagnozowanie i rozwiązywanie lokalnych problemów

podniesienie poziomu zaangażowania społecznego młodzieży


Obszary działania

Obszary działania Projektów Solidarności ograniczone są jedynie przez kryterium zasięgu – są to działania krajowe i dotyczyć powinny społeczności lokalnej. Projekt musi odnosić się do życia społeczności lokalnej, w której mają miejsce działania. Powinien wprowadzać pozytywną zmianę w społeczności, odpowiadać na potrzeby najbliższego środowiska i poprawiać jakość życia mieszkańców.


Kierunki

Projekty Solidarności umożliwiają działania tylko na poziomie krajowym. Mogą dotyczyć lokalnej społeczności, skupiają się na działaniach, które zaktywizują współpracę młodych ludzi z najbliższym otoczeniem. W swoje działania możecie włączyć młodzież z mniejszymi szansami.


Grupa inicjatywna

Jeśli chcesz zrealizować Projekt Solidarności zbierz grupę pięciu osób w przedziale wiekowym 18-30 lat. Określcie swoje cele, zastanówcie się, jak zrealizować swój projekt, kogo włączyć  te działania i czego dokładnie potrzebujecie. Zarejestrujcie się w Bazie Europejskiego Korpusu Solidarności i wyznaczcie  swojego lidera.

Zgłoście się do organizacji, która razem z wami złoży wniosek, a w czasie realizacji projektu pomoże wam w sprawach administracyjnych i ewentualnie wesprze wasze działania. W czasie realizacji projektu możecie również liczyć na pomoc coacha, który pomoże wam na wszystkich etapach realizacji projektu.


Dofinansowanie

W ramach projektu możecie dostać pieniądze na:

  • zarządzanie projektem – 500 EUR/miesiąc,

  • wsparcie coacha (do 12 dni pracy) – maks. 74 EUR/dzień,

koszty nadzwyczajne – będą rozliczne zgodnie z kosztami rzeczywistymi.


Szczegółowe informacje: http://eks.org.pl/projekty-solidarnosci-mlodziez/

Najbliższy termin składania wniosków to 7 lutego, kolejny – 30 kwietnia. Ostatni nabór wniosków w 2019 roku to termin 1 października.

Zachęcamy do działania!