Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto obchodzone 1 marca od 2011 roku. W ten jeden dzień w roku chylimy czoła przed bohaterami, którzy do końca swoich dni walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2019 roku jest obchodzony po raz dziewiąty. Jego data, 1 marca, nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej Urząd Bezpieczeństwa dokonał egzekucji kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 68 lat temu z rąk komunistów zginęli m.in. ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, por. Józef Rzepka, por. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej i Karol Chmiel.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest na wiele sposobów. O żołnierzach wyklętych pamiętają zarówno przedstawiciele władz państwowych, którzy wręczają odznaczenia, wygłaszają przemówienie oraz składają wieńce, jak również zwykli obywatele.

Uroczyste obchody odbyły się również w Kuleszach Kościelnych w Centrum Kulturalno – Edukacyjnym Wsi w Kuleszach Kościelnych.

Dzięki takim inicjatywom bohaterowie podziemia antykomunistycznego przestają być anonimowi, a ich historię poznają kolejne pokolenia Polaków.


Fot. Weronika Płońska